Відмінний доглянутий газон — це насолода для очей і гордість власника ділянки.

Отже, що необхідно для створення шикарного газону:

  • підготувати рівний утрамбований майданчик;
  • придбати та засіяти якісний посівний матеріал;
  • регулярно доглядати (підстригати, проводити аерацію, вносити добрива);
  • І-і-і .... Звичайно ж, ПОЛИВ! Без нього нікуди!

Саме, про те, як організована система поливу газону і йтиметься в цій статті.

Перед тим, як почати проєктувати та організовувати систему поливу газону, необхідно з'ясувати наступні параметри:

  1. Обсяг води, який буде потрібний для одного сеансу поливу.
  2. Яке джерело води у вас є в розпорядженні (насосна станція, погружний насос, центральне водопостачання і т.д.)?
  3. Який тип обладнання для поливу ви плануєте використовувати?
  4. Процес поливу буде ручним, автоматичним або ручним, але з можливістю автоматизації в майбутньому. Обсяг води, який буде потрібний для одного сеансу поливу.

1. Обсяг води, який буде потрібен для одного сеансу поливу.

З цим пунктом все дуже легко і просто! Норма поливу однієї сотки газону, в залежності від погоди, становить від 800 до 1200 літрів за один полив. Для простоти розрахунку, можна застосовувати значення 1 м3/ сотка. Потім, визначаєте чисту площу газону, який плануєте поливати й множите на значення 1 м3 / сотка. Приклад: для поливу газону, площею 10Х15 метрів (1,5 сотки) вам буде потрібно 1,5 м3 води. При цьому, полив можна проводити через день, а не щодня. Якщо ґрунт НЕ буде просихати, коренева система буде загнивати через нестачу кисню. Тільки в дуже жарку погоду, коли ґрунт інтенсивно віддає вологу, допускається щоденний полив.

2. Яке джерело води у вас є в розпорядженні (насосна станція, погружний насос, центральне водопостачання і т.д.)

Для поливу газону підійде будь-яке джерело водопостачання, здатне подати воду на зрошувач, з тиском більш ніж 2 атм. Річ у тім, що газони, в переважній більшості випадків, поливаються поверхневим способом, і воду необхідно розпорошити на максимально велику відстань. Виняток із правил становить полив газону за допомогою підземної крапельної трубки закопаної на глибину 10 - 20 см. Отже, будь-яке джерело водопостачання має два важливі параметри - тиск води в системі й обсяг води, який можна отримати з джерела за одиницю часу при збереженні необхідного тиску. Водовилив зазвичай заведено вимірювати в літрах за хвилину, або метрах кубічних на годину. Як визначити той самий водовилив? Все дуже просто, якщо у вас встановлений насос (або насосна станція), то всі робочі параметри повинні бути вказані на корпусі насоса і в технічному паспорті. Якщо ж, насос встановлений в свердловині, то потрібно ще й враховувати й такий параметр, як дебіт свердловини. Дебіт свердловини (або продуктивність свердловини) - це обсяг води, який дає свердловина протягом години, або, якщо бути точним, який заповнюється за цей час. Якщо говорити простою мовою, то дебіт - це потенціал свердловини. У разі, якщо у вас центральний водопровід, то дізнатися кількість води, яка виливається з крана, можна в такий спосіб:

Берете мірну ємність, наприклад, 10 літровий бутель, потім заповнюєте його, відкривши кран на повну, і засікати за допомогою секундоміра (такий є в кожному телефоні) час за який він наповниться. Наприклад, бутель 10-літровий наповнився за 30 секунд, це означає, що продуктивність вашого джерела водопостачання 20 л / хвилину або 1,2 м3 / год.

Для чого нам потрібна ця інформація? Все дуже просто, знаючи тиск і обсяг води, який можна отримати з нашого джерела водопостачання, ми зможемо підібрати обладнання для поливу. Можливо, якщо сумарний водовилив зрошувачів буде перевищувати можливості нашого джерела, виникне необхідність розбити ділянку, що поливається, на сектори. 

3. Який тип обладнання для поливу ви плануєте використовувати?

Все обладнання для поверхневого поливу можна умовно розділити на два типи - прості й професійні.
До простих, можна віднести всі ті зрошувачі, які не мають вихідних характеристик (водовилив і поливну площу) від виробника. Полив такими пристроями, яких на ринку України більшість, здійснюється суто інтуїтивно, як то кажуть "на око". До того ж в більшості випадків, недоліком таких поливалок є нерівномірне зрошення. Але є і свої плюси, це, як правило, невисока вартість і відсутність необхідності розрахунку водоспоживання та розставлення зрошувачів. Як то кажуть, поставив «поливалку» - включив і пішов займатися своїми справами. При цьому потрібно розуміти, що недолив / перелив це природні супутники такого поливу. Нижче наведені фотографії таких зрошувачів:
Професійними зрошувачами можна назвати ті, які супроводжуються технічними даними по площі поливу і таблицями витрати води в залежності від вхідного тиску. Такі зрошувачі виготовляють такі компанії як Rain Bird, Hunter, Toro, та інші.
Отже, розглянемо варіант поливу газону простої геометричної форми. Візьмемо розмір 10Х15 метрів. Для цього газону відмінно підійдуть висувні зрошувачі з ротаторними форсунками (радіус поливу до від 3 до 11 м), або роторні зрошувачі середньої дальності (від 9 до 15 м).
Часто задається питання: "Внаслідок чого відбувається підйом зрошувача з-під землі, там якийсь привід?". Відповідь: "Ніякого спеціального підіймального пристрою немає, підйом штока відбувається шляхом тиску води, а опускає його пружина, приблизна сила стиснення якої 1,5 кг. Таким чином, для підняття штока зрошувача над землею нам доведеться створити тиск в системі понад 1,5 атм ".

Переходимо до проєктування і розставляння висувних зрошувачів. У нашому прикладі можна застосувати форсунки-ротатори.
При розстановці дощувачів, важливо дотримуватися кількох основних правил:

  1. Дощувачі розставляються від кутів ділянки.
  2. Рекомендується встановлювати один від одного по радіусу поливу, тобто, там, де закінчується радіус поливу одного зрошувача, встановлюється інший зрошувач. Таким чином, досягається максимально рівномірна кількість опадів на всій ділянці.
  3. На одній зоні поливу встановлюється тільки один тип зрошувачів. Наприклад, ротаторні дощувачі не можна використовувати на одній зоні разом з роторами або статичними форсунками. Це пов'язано, в першу чергу, з різною кількістю опадів за одиницю часу.

Після розстановки всіх дощувачів, необхідно розрахувати їх водовитрати (водовилив). Тут стане в пригоді таблиця витрати води з каталогу виробника. Під сумуючи витрати кожного зрошувача, ми отримаємо цікавий для нас обсяг споживаної води й зможемо порівняти його з продуктивністю нашого джерела водоподачі. Наприклад, насос подає 3 м3/ год, а сумарна витрата всіх зрошувачів на нашому газоні 1,9 м3/ год. У цьому випадку все Ок! Але, якщо зрошувачі споживають більше води ніж може подати наш насос, то система працювати не буде зовсім. В системі поливу просто не утворюється необхідний тиск, і підземні зрошувачі не висунуться з-під землі, а вода, що надходить на них, буде литися з-під штока, утворюючи великі калюжі. Як уникнути такого? Все просто, потрібно розбити зону поливу на кілька секторів і включати поперемінно.
 

4. Процес поливу буде ручним або автоматичним?

Автоматична система поливу - річ корисна і значно полегшує процес поливу, одночасно покращуючи його якість. Але інтегрувати обладнання для автополиву в наявну систему зрошення буває досить складно. Тому, вкрай бажано, при створенні ландшафтного дизайну, враховувати укладання труб і підключення автоматики завчасно. Навіть, якщо ви не знаєте, який буде у вас остаточний план посадки рослин (а таке буває досить часто), і якщо проводити роботи з благоустрою території потрібно прямо зараз, то потрібно передбачити важливі універсальні деталі ландшафтного монтажу, які сильно допоможуть в майбутньому змонтувати систему поливу. До таких важливих деталей відносяться:

  • Установка заставних труб між усіма стежками, тротуаром, заїздом і зеленими зонами (газон, клумба, город). Як заставної труби (іноді її називають гільзою) рекомендовано використовувати трубу діаметром від 70 мм.
  • Продумати де буде стояти накопичувальна ємність (якщо буде потрібно), контролер і насос.
  • Провести водопровідну трубу до місця, де буде встановлена накопичувальна ємність.

Найкращим варіантом автоматизувати полив газону, буде провести всі етапи згідно з попереднім, заздалегідь продуманим, планом.

З яких основних елементів складається система автополиву:

  1. Контролер. Пристрій, який керує електромагнітними клапанами (відкриття / закриття). За допомогою контролера ви можете створювати індивідуальні графіки поливу для кожної зони поливу (крапельний полив, дощування і т.д.).
  2. Електромагнітні клапани. З їх допомогою відбувається відкриття / закриття води по команді, отриманої з контролера. Важливо! Клапани можуть спрацьовувати тільки, якщо в системі поливу присутній постійний тиск більше ніж 1 атмосфера. У соматичних системах він не буде відкривати й закривати воду.
  3. Датчик дощу. Цей пристрій призначений припиняти полив в разі, коли піде дощ.
  4. Насос в комплекті з реле потоку, або насосна станція. Для коректної роботи системи автополиву, необхідно забезпечити стабільне водопостачання.

Якщо у вас невелика ділянка правильної форми, то зібрати всю систему автоматики не складе великих труднощів. Для цього потрібно буде уважно ознайомитися з інструкціями по монтажу контролера для автополиву, датчиком дощу й електромагнітних клапанів. Також є безліч навчальних відеороликів, в тому числі й на нашому відеоканалі. Вкрай рекомендуємо, перед монтажем, ознайомитися з монтажними схемами. Таким чином, виконавши монтаж самостійно, ви, по-перше, зекономите гроші на заробітну плату працівникам, а по-друге, після закінчення монтажу, ви будете в доскональності знати схему поливу, і в разі, неполадки зможете самостійно все відремонтувати, не чекаючи фахівців по автополиву!

Але якщо, ви все-таки вирішили звернутися за допомогою до досвідчених інженерів, тоді ми чекаємо Вас!

Система автополиву